Back to Top

Trophies and Awards 2016 Prize Winners

    

Hereford and District Wheelers
Cycling Club
2016
             
  No. Trophies   Winner Time/Speed/Points  
    Club Evening 10 Points        
        Best 10 events Senior 1st Paul Jones 959 Shield
      2nd Dean Prosser 917 Shield
      3rd Bryn North 901 Shield
             
    Club Evening 10 Points        
    Best 10 eventsLady 1st Sarah Jones 819 Shield
             
  21           Club Run Attendance Trophy            Senior   Dave Unsworth   Shield
  22 Lady   Valerie Hurrell   Shield
  23 Junior   Robert Wright   Shield
             
  25 Keith Hayward Trophy (Club Person of the Year)   Andy Hurrell   Shield
             
  11 Start of Season 25 Scratch Cup (Club Event)   Mark Collyer 1.06.53 Shield
             
  15 Hill Climb Championship Trophy   Logan Mort 5.49 Shield
             
  14 Middlemarkers 25 Cup   Sarah Jones 1.06.43 Shield
             
  18 Phil Jones Memorial Trophy (fastest Junior Club 10)   Daniel North 35.36 Shield
             
  5 100 mile Scratch Trophy   Guy Evans 4.46.52 Shield
             
  4 12 hour Trophy   David Steel 185.734 miles Shield
             
  20 Womens BAR   Katie Price 24.03 mph Shield
             
  19 Tony White Memorial 10 Trophy (fastest Club 10)   Paul Jones 22.49 Shield
  12 April 25 Cup   Paul Jones 1.03.19 Shield
  13 End of Season 25 Cup   Paul Jones 1.01.16 Shield
             
  17 Handicap 25 Cup   Dean Prosser 48.35(15.42) 59.47(4.17) Shield
  10 30 mile Trophy   Dean Prosser 1.14.26 Shield
  9 Alf Evans Middlemarkers 50   Dean Prosser 2.10.49 Shield
  7 Arthur Steel 50 Cup   Dean Prosser 2.10.49 Shield
  3 Veteran BAR Trophy   Dean Prosser .+4.07 Shield

 

 

 

2015 Trophie Winners

Trophies and Awards

2015 Prize Winners

 No. Trophies   Winner Time/Speed/Points
  Most Improved Male 2014-2015   Sam Edwards +4M.41S
  Most Improved Female 2014-2015   Sasha Evans +3M.5S
  Most Improved Junior 2014-2015   Rory Evans +6M.19S
  Evening Handicap Open 10 Points (Best 6) 1st   Jim Dicken 561
  Evening Handicap Open 10 Points (Best 6) 2nd
Jack Prosser
559
  Evening Handicap Open 10 Points (Best 6) 3rd Rory Evans
557
  Club Evening 10 Ladies Best 10 1st Katie Price 492
  Club Evening 10 Ladies Best 10 2nd Sally Fields 478 
  Club Evening 10 Ladies Best 10 3rd Gabby McDermott 463
  Club Evening 10 Point Overall Best 10 1st Jon Tetley 1000
  Club Evening 10 Point Overall Best 10 2nd Jon Phillips 974 
  Club Evening 10 Point Overall Best 10 3rd Mark Collyer 959
24 Evening 10 Best Veteran on Standard (Average) 1st Les Howard +1M.37S
  Evening 10 Best Veteran on Standard (Average) 2nd Jon Phillips +1M.33S
  Evening 10 Best Veteran on Standard (Average) 3rd Paul Jones +1M.31S
  Most Improved Veteran on Standard   Jon Phillips +2M.29S
25 Kieth Hayword Trophy (Club Person of the Year)   Percy Hughes  
19 Tony White Memorial 10 Trophy (Fastest Club 10)   John Tetley 23M.23S
18 Phil Jones Memorial Trophy   Rory Evans 24 pts
17 Handicap 25 Cup    Chris Holt 1:00:39(6:50) 58:27(8:20)
15 Hill Climb Championship Trophy   Christie Jones 6M.38S
14 Middlemarker 25 Cup    Christie Jones 1H.03M.04S
13 End of Season 25 Cup   Bryn North 1H.00M.18S
12 April 25 Cup   Simon Geary 1H.05M.01S
11 Start of Season 25 Scratch Cup (Club Event)   Ian Rivers 1H.02M.13S
10 30 Mile Trophy   Bryn North 1H.11M.30S
9 Alf Evans Middlemarkers 50   Katie Price 2H.21M.10S
8
August 50 Scratch Cup   Not awarded  
7 Arthur Steel 50 Cup   Chris Holt 2H.20M.16S
5 100 Mile Scratch Trophy   Guy Evans 4H.30M.02S
4 12 Hour Trophy   David Steel 181miles
20 Womans BAR   Katie Price 22.73mph
3 Veteran BAR Trophy   Chris Holt +0.99mph
2 Junior BAR Cup   Rory Evans 22.07mph
1 Senior BAR Trophy   Guy Evans 22.04mph

 

2014 Trophie Winners

Trophies and Awards

2014 Prize Winners

 No. Trophies   Winner Time/Speed/Points
  Most Improved Female 2013-2014   Katie Price +1M.27S
  Evening Handicap Open 10 Points (Best 6) 1st Katie Price 533
  Club Evening 10 Ladies Best 10 1st Katie Price 481
20 Womans BAR   Katie Price 22.64 mph
         
  Most Improved Male 2013-2014   Keith Smith +1M.08S
         
  Most Improved Junior 2013-2014   Eric Harris +3M.22S
         
  Club Evening 10 Ladies Best 10 3rd Debbie Clark 433
         
  Evening Handicap Open 10 Points (Best 6) 3rd Chris Holt 488
9 Alf Evans Middlemarkers 50   Chris Holt 2H.12M.30S
         
  Club Evening 10 Ladies Best 10 2nd Sally Field 473
         
10 30 Mile Trophy   John Tetley 1H.11M.25S
         
4 12 Hour Trophy   Nigel Jones 230Miles
         
  Club Evening 10 Point Overall Best 10 3rd Ray Mobbs 897
  Evening 10 Best Veteran on Standard (Average) 2nd  Ray Mobbs 1M.58S
         
19 Tony White Memorial 10 Trophy (Fastest Club 10)   Alex Haines  23M.22S
13 End of Season 25 Cup   Alex Haines 1H.00M.01S
25 Kieth Hayword Trophy (Club Person of the Year)   Alex Haines  
         
  Evening 10 Best Veteran on Standard (Average) 3rd Guy Evans +1M.53S
17 Handicap 25 Cup   Guy Evans 59:26(4.00) 1:06:04(SCR)
  April 25 Cup   Guy Evans 1H.03M.26S
         
  Evening Handicap Open 10 Points Overall Best 10  2nd Bryn North 503
  Club Evening 10 Points Overall Best 10 2nd Bryn North 942
11 Start of Season 25 Scratch Cup (Club Event)   Bryn North 1H.1M.14S
         
15 Hill Climb Championship Trophy   Ceri Middleton 5M.28S
14 Middlemarker 25 Cup   Ceri Middleton 1H.04M.33S
2 Junior BAR Cup   Ceri Middleton 23.46mph
18 Phil Jones Memorial Trophy   Ceri Middleton  
         
  Club Evening 10 Points Overall Best 10 1st Andy Sparks 942
24 Evening 10 Best Veteran on Standard (Average) 1st Andy Sparks +2M.25S
  Most Improved Veteran on Standard   Andy Sparks +3M.15S
8 August 50 Scratch Cup   Andy Sparks 2H.11M.23S
5 100 Mile Scratch Trophy   Andy Sparks 4H.36M.43S
3 Veteran BAR Trophy   Andy Sparks +1.80mph
1 Senior BAR Trophy   Andy Sparks 22.90mph
7 Arthur Steel 50 Cup   Andy Sparks 2H.04M.08S